Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe, wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w wielu użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, wobec tego zawsze pojawia się nieznaczna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne pomiary oraz testy pojedynczych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do sporych, średnich lub lekkich obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł czy logistyka, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak m.in wyciągi górskie, linie produkcyjne, schody ruchome albo wirniki. Szerokie spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż liczbę realnych zestawów, które współcześnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]