Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Więcej informacji o silniku szczotkowym.

Sporo maszyn, których używamy codziennie i bez których sporo czynności stałoby się cięższych, żeby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie bądź duże, te silniki zmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.

Silniki DC – co trzeba wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Gaston Planté oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze nieruchomego statora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Obecnie powszechnie używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie cenione za ciche działanie orazdużą niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w wielu popularnych urządzeniach

Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są modułem samochodów oraz pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne kupimy też naszym córkom i synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki prądu stałego wykorzystują też miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich modeli z obszaru robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]