Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Sprawdź, gdzie zamówić sklejkę Kraków.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeżeli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]