Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu oraz wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki są także potrzebne przy budowie sufitów – wtedy ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich użycia wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku byłoby niewykonalne. Dzięki dźwigarom strop nie zapada się kilka minut po wylaniu i może zestalić. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z jakich drzew produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Stąd jego głównym przymiotem jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania oraz rodzaj użytych w tym celu materiałów. Powinny one być starannie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na potężne naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, sosna, topola czy buk. Niezwykle ważne jest także stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed szkodliwym oddziaływaniem wody, spoiw i pozostałych ciekłych preparatów stosowanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wynająć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie zajmują się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów mają swoje dźwigary. Ich kupno i składowanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Z kolei firmy, które od czasu do czasu podejmują się zleceń tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych problemów. Najlepszym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów oraz pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]