Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich lojalności, oddania i uczucia są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niedużo osób wie natomiast, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Turcji, w Szwecji, w Iranie czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – niegdyś ze stali, obecnie ze złota oraz platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszą estetyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź lub stal) uosabiające potęgę miłości. Dziś do ich wytworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla małżonków cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]