Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienna aura sprzyja osłabieniu organizmu. Na ogół męczy nas podrażnione gardło, kaszel i nieżyt nosa. By się im nie dać bez walki, warto przetestować tradycyjne metody, które pozwalają chronić organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy niektóre z nich.

Jak podwyższyć temperaturę ciała?

Choroby atakują nasz ustrój z reguły wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 2 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać się za pomocą gorącego prysznica bądź napoju. Do herbaty można dodać plaster pomarańczy albo cytryny, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego lub szałwiowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Bakteriobójcze syropy z czosnku oraz cebuli

Źródłem licznych witamin są też czosnek oraz cebula. Na ich bazie produkuje się domowe mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy pić co kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop także powinno się pić parę razy dziennie.

Miód, mleko i masło na ból gardła

Gdy nasila się wrażenie bólu gardła, warto przetestować mieszankę mleka, miodu i masła. Doskonale nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku należy pamiętać, by mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to dobroczynne działanie masła i miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego powinniśmy reagować na wczesne objawy przeziębienia?

Mimo, że zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może nieść za sobą poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy natomiast na uwadze, że jeżeli symptomy nasilają się to trzeba wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.