Metoda PTK – o likwidacji blizn rogówkowych

Skieruj się na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/, aby znaleźć informacje dotyczące likwidacji blizn na rogówce.

Oko to delikatny element ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. W następstwie przeróżnych chorób lub urazów na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.

Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je ochrania, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niezwykle plastyczna i mimo że zwykle delikatne jej otarcia leczą się samodzielnie, nierzadko pojawiają się zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Mogą być one głównie efektem przedostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak zadrapania, skaleczenia i oparzenia lub różnych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny na rogówce mogą wykształcić się też w efekcie niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki wskazuje wiele innych symptomów, jak np. nadmierne łzawienie, wrażenie drapania gałki ocznej czy nabrzmiewanie powiek, zatem jeżeli ich doświadczasz warto niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty. W czasie wieloaspektowego badania sprawdzi on rozmiar, rozmieszczenie i głębokość blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówkowych

Najpopularniejszą aktualnie metodą likwidacji blizn rogówkowych jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK stosuje się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie zaleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]