Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Biopsja gruczołu krokowego - uzupełnij swoją wiedzę!

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów oraz postaci do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Trudności mikcją i erekcją – alarmujące objawy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty z erekcją i ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym na ogół ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, korzystanie z rozrusznika serca i alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]