Co to jest żywność ekologiczna?

Szukasz ekologicznej żywności online? Sprawdź https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który trwa od zeszłego wieku, artykuły konsumowane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie wypełniać licznymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednak razem z poszerzającą się świadomością odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni artykułów wykonanych z eko żywności.

Eko żywność – rośliny uprawiane z zachowaniem kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego

By dany wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł zwać się „eko”, musi spełnić wiele wymogów. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wytwarzane muszą pozyskać odpowiednie certyfikaty nadawane przez wskazane do tego instytuty. Nadrzędną jednakże właściwością spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano według kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani pestycydów mogących mieć szkodliwy wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre wszak nawozy powodują zasolenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a opryski pół syntetycznymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, iż mniej tych substancji przeniknie do ciała ich konsumentów.

Kupujesz żywność eko? Sprawdzaj szczegółowo informacje na opakowaniu

Przetwory eko podlegają ciągłemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w czasie transportu oraz magazynowania. Co ważne, gdy produkt spełnia wymogi, jego producent oprócz typowych informacji m.in. o dacie trwałości, wartościach odżywczych, wadze netto, kraju pochodzenia składników czy warunkach składowania, musi także bezwzględnie wskazać numer ID jednostki certyfikującej ten artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym jest liść ułożony z gwiazdek na zielonym tle. Szukając żywności eko warto więc czytać starannie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]