Dowiedz się więcej o literaturze kryminalnej.
Nie ukrywajmy, że znacząca rzesza pasjonatów książek fascynuje się upiornymi opowiadaniami. Niektórzy gustują w historiach z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki złożonych umysłów psychopatycznych morderców i brutalnych bandytów. W ogromie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których znajdują się setki produkcji prezentujących zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te w całości zmyślone, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.
Książki kryminalne i thrillery – dlaczego uwielbiamy czuć strach?
Pasjonat thrillerów i powieści kryminalnych z miejsca powie, iż idzie o silny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory chcemy przez kilka godzin dać się ponieść intensywnemu uczuciu niepokoju, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Brak dziś dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to z reguły problemy zdrowotne, niestabilność finansowa lub praca. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasze ciało produkuje w sporych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie Andersena oraz braci Grimm mają na ogół tak mroczny i brutalny charakter – w ten sposób baśnie te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, informując je przy tym, iż dobro czasem nie zwycięża.
Książki kryminalne sprawniej budują klimat niż ich serialowe adaptacje
XXI w. to wiek rozrywki na życzenie. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią czas, szukają mini serialu bądź filmu, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Pasjonaci klimatycznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na różnych platformach VOD. Co godne podkreślenia, nierzadko te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię thriller czy kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, deskrypcja i postać (także ta czwartego planu) kształtuje klimat snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy najczęściej niespiesznie, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i lubisz czytać, daj się przestraszyć thrillerom, horrorom oraz literaturze kryminalnej.
Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa