Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Znajdź orynnowanie dachu.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – które zamontować?

W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – między innymi z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania warto zatem skonsultować ze specjalistą.

Kontakt z nami:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08