Dobre strony leasingu

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy sprawiają, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie z uwagi na fakt, że w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny wpływa także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na tę formę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to określenia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są auta, które składają się na flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć pomyłek?

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że trudno wybrać wśród nich tę najlepszą – niezbędne w tym celu są właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie posiada, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy korzystając z porady specjalisty. Przed wyborem oferty dobrze więc udać się do doradcy finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.