Inwestycja w srebrne monety bulionowe – czy to się opłaca?

Wszystko o monety bulionowe srebro.

Monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, to dodatkowa opcja dla osób chcących inwestować swój kapitał w metale szlachetne. Oczywiście, najpopularniejszym kruszcem również w tym typie inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnim okresie coraz więcej państw emituje monety bulionowe ze srebra, które w mgnieniu oka zyskały sobie żarliwych sympatyków, szczególnie pośród inwestorów z mniej zasobnym portfelem.

Srebrne monety bulionowe czy monety kolekcjonerskie – co jest lepszą inwestycją?

Można powiedzieć, iż monety bulionowe ze srebra są w zasadzie nowością inwestycyjną. Wytwarzane są przez mennice kilku krajów, na dodatek zaledwie od lat 80-tych XX w. (pojawiły się w pierwszej kolejności w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Choć znane są inwestorom już od prawie pół wieku, ich oferta nie jest nadal tak duża jak analogicznych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednakże świetną propozycją dla osób chcących urozmaicić swoje oszczędności, a które obawiają inwestycji w dużo droższe srebrne monety kolekcjonerskie lub które nie mogą pozwolić sobie na inwestycje w platynę czy też złoto. Z jakiego powodu monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich wprowadzeniu na rynek zawsze znacznie przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to głównie ogólny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia monety (między innymi opracowanie przez artystę unikatowego wzoru i przygotowanie stosownych sztanc). Istotne jest też to, iż numizmaty kolekcjonerskie dostępne są w limitowanej liczbie, co na starcie już zwiększa na nie popyt. Nie znaczy to aczkolwiek, że z biegiem lat ich wartość będzie stale rosnąć! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak każdy eksponat kolekcjonerski, monety takie będą warte tyle, za ile chce je nabyć przyszły kupiec. Tymczasem monety bulionowe ze srebra pozbawione są wymiaru numizmatycznego (ich wygląd odświeżany jest bardzo rzadko i nie mają ustalonego rocznego nakładu), tym samym ich wartość silnie związana jest z aktualną ceną srebra.

Srebro bulionowe – jakie monety kupimy od rodzimych dostawców?

Srebro jest tanim kruszcem inwestycyjnym, z tej przyczyny monety bulionowe z tego metalu z rzadka emitowane są w wadze niższej niż 31,1 g, a więc 1 oz. I chociaż próba srebra .999 oraz nominał 1 oz to generalnie standard dla tych monet, u resellerów dostaniemy też monety ważące 2 oz, 10 oz czy 0,5 kg. W krajowych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu kupimy popularne na każdym krańcu globu południowoafrykańskie Krugerrandy, australijskie Kangury czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niebanalnym nominale 1,5 euro.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]