Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Krajowy System Faktur. Dowiedz się więcej na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, natomiast dla stosownego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie doskonale klarowny. Dzięki temu, iż faktury mają jednakową strukturę bez względu na to jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z wymogu przesyłania pliku JPK_FA

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także szybciej odbiorą zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Watro wspomnieć, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]