Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Skieruj się na flobo.io, aby odnaleźć informacje dotyczące systemu rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na świecie wykorzystywane są też różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest więc główną zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]