Złoto bulionowe w monetach – dobra inwestycja na przyszłość

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w nawet odległych zakątkach świata

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w kilku aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do ważnych rocznic, stąd ich design niezwykle sporadycznie ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą emisji. Warto wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza czystość i ciężar wykorzystanego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w nawet najdalszych zakątkach świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek emitenci biją także monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły ze złota najwyższej próby (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety i w rezultacie zmniejszenie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]