Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Jeżeli chcesz zamówić badania kierowców Bielsko, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]