Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Sprawdź, jak zamówić badania psychologiczne Bielsko.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr, aparat krzyżowy oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy muszą nosić okulary, powinni tylko pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Należy dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je jedynie raz.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]