Cena druku 3D – od czego zależy?

Więcej informacji o cenniku druku 3D.

Opcja zlecenia druku 3D każdego prototypu, makiety oraz modułów z tworzyw sztucznych znacznie obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile intencją firmy jest stała produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na kupno profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie ekspertów do ich obsługi. Tymczasem jeżeli konieczność skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna czy też w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu działań pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć koszt wydruku 3D?

Co ma wpływ na cenę wydruku 3D?

Na ostateczny koszt wydruku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik we właściwym formacie (czyli STEP bądź STL), z pomocą którego można wstępnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. Częstokroć zlecający przygotowuje zaledwie szkic projektowy albo fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D, ewentualnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Następne czynniki mocno wpływające na finalną cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku, a także tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo montażu dodatkowych elementów lub wygładzenia).

Chcesz wyliczyć cenę druku 3D? Wypełnij formularz zleceniobiorcy

Nie da się celnie oszacować ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, u której zamierzamy wykonać to zlecenie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do ewaluacji albo, jeżeli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru tworzywa oraz odpowiedniej technologii druku.

Kontakt z nami:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]