Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych na www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też otwierane od góry, co sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma sporo plusów, jednak wymaga regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym wypadku mogą otrzymać duże kary.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]