Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

WordPress okazał się w ostatnich latach tak modnym systemem zarządzania treścią, że ilość sklepów i witryn internetowych tworzonych z jego wykorzystaniem szacuje się już na setki milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony wykonane na WordPressie bywają częstym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania witryny malware, nieodzowne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Jak zidentyfikować zawirusowaną stronę na WordPress?

Strona internetowa wysyła niechcianą pocztę? Nie możesz się zalogować? Teksty na stronie zostały podmienione bez Twojej ingerencji? A może na stronie widnieją przekierowania do nieznanych Ci adresów? To tylko parę z popularnych objawów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takich sytuacjach potrzebne jest błyskawiczna reakcja, aby znaleźć powód infekcji, a następnie przywrócić stronę internetową do właściwego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania albo po atakach cyberprzestępców warto powierzyć ekspertom od tego typu zadań, ponieważ usuwanie malware z WordPressa zazwyczaj wychodzi poza zakres umiejętności osób, które codziennie zajmują się wyłącznie projektowaniem stron i sklepów internetowych na tym CMS-ie.

Jak przebiega usuwanie wirusów ze strony www?

Profesjonaliści podejmujący się czyszczenia infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie podczas swoich działań naprawczych prowadzą gruntowne sprawdzenie plików i baz danych strony. Badają kod zastosowanych na stronie wtyczek i motywów, jak również pliki htaccess oraz wp-config. Podczas naprawy zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które ograniczą niebezpieczeństwo następnych ataków. Jeżeli trwająca dłuższy czas infekcja przyczyniła się do dodania strony do wykazu zagrożeń (między innymi w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z WordPressa eksperci podejmują też wymagane działania w celu skreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Naprawa wszystkich następstw ataku hakerskiego nie daje pewności, że taki przypadek nie nastąpi za kilka miesięcy, toteż istotne jest okresowe aktualizowanie CMS-a i stosowanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]