Usługi prywatnego detektywa

Kim jest prywatny detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a użycie niezwykłych i fascynujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa skupia się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z rozumowania logicznego i rozmaitych niejawnych metod dochodzenia. Na podstawie dowodów, wiarygodnych informacji, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do właściwych konkluzji. Prywatny detektyw nawet prowadząc śledztwa dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą mieć ogromne znaczenie w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i aktów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z faktu, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest udowodnić nasze racje i motywy. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.